Blog

Dünyanın En İyi Plajları

Dünyanın En İyi Plajları

Büyüleyici kumsalları ve olağanüstü güzellikteki suları ile dünyanın en güzel plajları olarak kabul edilen, aralarında Türkiye’den plajların da bulunduğu dünyanın en güzel 10 plajını sizler için derledik.

1. Navagio, Zakintos, Yunanistan

Bembeyaz kayalıkların arasında gizli kalmış Navagio Koyu, belki de dünyada görülebilecek en muhteşem deniz rengine sahip. Sahilde bulunan en ilgili çekici şey ise, sigara kaçakçılarının 1980 yılında kara vurduktan sonra terk ettikleri bir gemi.

2. İztuzu, Dalyan, Muğla

Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, büyüleyici doğası ve Likya’dan kalma tarihi ile koruma altına alınan bir bölgede yer alıyor. Kristal berraklığındaki turkuaz rengi denizi ve kadife yumuşaklığındaki kumsalı ile İztuzu plajı dünyanın en iyi plajları arasında yer alıyor.

3. Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya

Dünyanın en iyi plajları olarak bilinen bir diğer sahil ise Avusturalya’da bulunan Whiteheaven plajı. Avusturalya’nın en iyi sahili olarak bilinen Whiteheaven plajı, bembeyaz kumları, masmavi suları ile büyüleyici bir manzara oluşturuyor.

4. Kaputaş Plajı, Kaş, Antalya

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunuyor. Görüntüsü ile Maldivleri aratmayan bu plaj için fotoğraflarda göründüğünden daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Kanyon’dan akan suların denizle birleştiği nokta olan Kaputaş Plajı, Kalkan bölgesinde görüntüsü kadar serin sularıyla da gönülleri fethediyor.

5. Balos Plajı, Gramvousa Adası, Yunanistan

Girit’in kuzeybatısında, Gramvousa Yarımadası ve Tigani Burnu arasında kalan Balos Plajı, aslında bir lagün. Yürümek istemeyenler için Balos Plajı’na ulaşmanın tek yolu, Kissamos kasabasından kalkan tekneler.

6. Phi Phi Adası, Tayland

The Beach filminden hatırlayacağınız Phi Phi Adası, doğal güzellikleri ile insanın başını döndürüyor. Şu aralar Tayland kadar ünlü olan Phi Phi adası eskisi kadar ıssız olmasa da dünyanın en iyi plajları arasında bulunuyor.

7. Patara, Kaş, Antalya

Antik Likya medeniyetinin başkenti olan, hepimizin Noel Baba olarak tanıdığı Aziz St. Nicholas’ın doğum yeri olan Patara, ince, yumuşak kumları, 12 km uzunluğundaki uçsuz bucaksız sahili ve dünyanın ilk meclis binasının da içinde bulunduğu 3000 yıldan eskiye uzanan tarihi eserleri ile açık ara Türkiye’nin ve dünyanın en güzel plajlarından biri konumunda. Patara Plajı, aynı Kaputaş Plajı gibi Kaş – Kalkan ilçelerini ziyaret edenler için mutlaka görülmesi geren yerler arasında bulunuyor.

8. Seitan Limania, Girit, Yunanistan

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit’te bulunan Seitan Limania, dağlar arasına gizlenmiş konumu ve turkuaz rengi denizi ile dünyanın en iyi plajları listemize giriş yapmayı başarıyor.

9. One Foot Adası, Cook Adaları, Avustralya

Ünlü Aitutaki Lagünü ile gözlerinize inanamayacağınız kadar bir güzelliğe sahip olan One Foot Adasını anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Özellikle Balayı çiftlerinin tercihi olan ada, muhteşem manzaralar sunuyor.

10. Ölüdeniz, Fethiye, Muğla

Yerli, yabancı herkes tarafından bilinen, dünyanın en iyi plajlarından biri olmasının yanı sıra, Türkiye’nin de en ünlü plajları arasında bulunan Ölüdeniz, su sporları ve özellikle yamaç paraşütü sevenlerin uğrak yeri.

Yazar: Kalkan Villa